Zmarł Profesor Józef Świder

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci prof. Józefa Świdra, wybitnego kompozytora i pedagoga,  wieloletniego dyrektora obecnego Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego.

 

Prof. zw. Józef Świder - Dyrektor Instytutu Wychowania Muzycznego w Cieszynie (1985-1992), Dyrektor Instytutu Pedagogiki Muzycznej w Cieszynie (1992-1999) Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kompozytor i pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował grę na fortepianie u Stefanii Allinówny oraz teorię muzyki u Adama Mitschy i kompozycję pod kierunkiem Bolesława Woytowicza. Studia kontynuował jako stypendysta Accademia Santa Cecilia w Rzymie pod kierunkiem Goffreda Petrassiego. W roku 1952 związał się z katowicką Akademią Muzyczną, tam też pełnił kolejno funkcje dziekana i prorektora. Przez 15 lat kierował obecnym Instytutem Muzyki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, był także kierownikiem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wykładał na kursach dla dyrygentów i instruktorów muzycznych, był dyrektorem Związku Śląskich Kół Śpiewaczych i Instrumentalnych oraz jurorem wielu konkursów kompozytorskich i śpiewaczych.

Jest twórcą utworów orkiestrowych, kameralnych, fortepianowych, organowych, dzieł instrumentalno-wokalnych, oper, muzyki teatralnej i filmowej, ale przede wszystkim znany jest w świecie, jako wybitny kompozytor muzyki chóralnej.  

Jako pedagog wykształcił wielu kompozytorów. Jego absolwentami są m.in.: Andrzej Dziadek, Wiesław Cienciała, Aleksander Lasoń, Jarosław Mamczarski. 

Józef Świder został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodami Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą Ministra Edukacji za działalność pedagogiczną, Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, Nagrodą Prezydenta Miasta Katowice, Srebrną i Złotą Odznaką „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego”.

 

Utraciliśmy wybitnego Artystę, który wytyczał nowe kierunki w muzyce oraz inspirował innych. W naszej pamięci pozostanie, jako Człowiek wielkiego serca i umysłu.

 

Będzie nam Go bardzo brakowało. Cześć Jego Pamięci.

 

Rodzinie, Najbliższym oraz Uczniom i Przyjaciołom Pana Profesora,
których ta śmierć najbardziej dotknęła, wyrazy głębokiego
współczucia i żalu składają

 

Dziekan i Prodziekani Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego,
Dyrekcje, Pracownicy oraz Studenci Instytutów Muzyki i Sztuki
Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie.

 

 

Uroczystości żałobne rozpoczną się w Archikatedrze Chrystusa Króla
w Katowicach, ul. Plebiscytowa 49a, w dniu 26 maja 2014 r. o godz. 10:45.

 

10:45 - Wprowadzenie trumny do Archikatedry i modlitwa.

11:00 - Koncert ku pamięci Profesora i przemówienia pożegnalne.

12:00 - Msza św. żałobna.

Po Mszy świętej odbędą się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu
przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach.

 

 
do góry