Tomasz Kipka „O przyjaźni emocji z dyscypliną”

16.03.2018 r. o godz. 17.00 w Oddziale Grafiki Muzeum Historii Katowic (ul. Kościuszki 47) miał miejsce wernisaż wystawy monograficznej Tomasza Kipki pt. O przyjaźni emocji z dyscypliną. Na wystawie prezentowane są plakaty, znaki graficzne, okładki książek i liternictwo.

Tomasz Kipka, dr hab. — ur. 25 października 1976 roku w Tarnowskich Górach. W 2001 roku ukończył Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Artura Starczewskiego. W 2007 roku uzyskał stopień doktora (nagroda naukowa rektora za wyróżniającą pracę doktorską), a w styczniu 2015 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi zajęcia ze studentami pracując na stanowisku adiunkta w Zakładzie Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki w Cieszynie (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego) oraz jako prof. nadzw. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Jego studenci i absolwenci kwalifikują się do wystaw, zdobywają wyróżnienia i nagrody.

Mieszka i tworzy w Radzionkowie, gdzie wraz z żoną prowadzą studio/galerię „Tecken”. Zajmuje się komunikacją i identyfikacją wizualną, grafiką wydawniczą i opakowaniami.

W jego dorobku znajdują się między innymi: plakat i logo 1200-lecia Cieszyna, projekt trzytomowej publikacji „Dzieje Cieszyna od pradziejów do czasów współczesnych”, znaki jubileuszowe dla Uniwersytetu Śląskiego, logo Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR czy projekt logo 10-lecia Powiatu tarnogórskiego i bitych przez Mennicę Polską, z okazji jubileuszu Powiatu, florenów tarnogórskich.

Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i zagranicą, m.in. w: Boliwii, Bułgarii, Chinach, Czechach, Finlandii, Francji, Holandii, Hong Kongu, Iranie, Japonii, Korei Płd., Niemczech, Nowej Zelandii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Turcji, USA, na Litwie, Tajwanie, Ukrainie i Węgrzech.

Uhonorowany między innymi nagrodą Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA Excellence Award, laureat Grand Prix Międzynarodowego Triennale Plakatu Ekologicznego na Słowacji, pierwszego miejsca w konkursie „Śląska Rzecz”, Nagrody Senatora RP oraz nagród i wyróżnień za znaki graficzne, identyfikację wizualną, plakaty i projektowanie książki. Organizator wystaw, w tym plakatu ekologicznego i jazzowego.

Wystawa potrwa do 8 maja 2018 r.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Patrycji Warzeszki.