VIII Konkurs Wyróżnień JM Rektora. Laureaci z Instytutu Sztuki

Znamy listę studentów i doktorantów laureaów VIII edycji Konkursu Wyróżnień JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Wśród nich osoby z Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ. Ich sylwetki prezentujemy poniżej.

Sylwetki wszystkich wyróżnionych na stronie internetowej UŚ (informacje nie obejmują całej działalności i zostały opublikowane w ramach konkursu JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Dane pochodzą z kwietnia 2016 r.). Źródło: www.us.edu.pl

Frąckowiak Marta

Studentka grafiki i edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Artystycznym. Wyróżniona przez JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność kulturalną i artystyczną. Zajęła 1 miejsce w „Konkursie na 126” organizowanym przez Uniwersytet Śląski z tematem „Maska” (2015). Była inicjatorką i organizatorką wspólnej wystawy Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego Kurant i Koła Malarskiego TON w Brennej (2015), wystawy Studenckiego Koła KURANT w Rybniku Niedobczycach pt. „Ex libris i mała forma graficzna - CINiBA Miłosz” (2014), konkursu oraz wystawy pokonkursowej „Moja muzyka” (Cieszyn, 2015), które miały na celu zachęcenie studentów do skonfrontowania własnych możliwości z innymi artystami, a także nawiązanie współpracy z licelistami by rozbudzić ich potencjał twórczy. Zdobyła wyróżnienie w konkursie malarskim pt. „AUTOPORTRET” zorganizowanego przez Koło Malarskie TON dla studentów Instytutu Sztuki i licealistów z całej Polski (2015). Uczestniczka Międzynarodowego Biennale w Rumunii „International Contemporary Engraving Biennial Exhibition, Honorary Diploma Granted by The Jury of the Eleventh Edition of The Iosif Iser" (2015) z litografią "A man without a man" – prace zostały wybrane spośród 40 krajów. Poza tym wzięła udział w Międzynarodowym Biennale w Wenecji Cieszyńskiej z cyklem prac malarskich „4 pory roku” (2014), międzynarodowych warsztatach: SMALT - SZTUKA OGNIA w Czechach (2014), wystawie Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego litografów Kurant: "Litografia z Cieszyna (2014), międzynarodowej wystawie grafiki z Cieszyna w Meksyku - TO MY POLSKA / THAT'S US. POLAND (2014/2015) oraz w konkursie i wystawie pokonkursowej „VII KONKURS MALARSKI” w warszawskiej Galerii Zadra (2014). Prowadziła także warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży. Jej pasja to podróże, pływanie, czytanie książek i czasopism o różnorodnej tematyce.

Osuchowski Wojciech

Doktorant w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Artystycznym. Wyróżniony przez JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego za osiągnięcia artystyczne. Reprezentował Uniwersytet Śląski w konkursach o zasięgu międzynarodowym. Otrzymał III nagrodę za plakat „Socjotechnika” oraz wyróżnienie za plakat „Książka skarg” na 2. Międzynarodowym Biennale Plakatu - wystawie „Cóż nam po prawdzie”, na której reprezentowanych było 18 krajów i zakwalifikowano do wystawy 53 plakaty (2015). Jego plakat „I like my school” otrzymał wyróżnienie podczas „International poster competition - Graphisme dans la rue” w Paryżu (2014) w ramach międzynarodowego konkursu na plakat o prawie dziecka do edukacji, a plakat „Homo Alienati” został zakwalifikowany do 24. Biennale Plakatu Polskiego (2015) oraz Biennale Plakatu w Boliwi (2015). Zwyciężył w edycji 2015 stałego konkursu na plakat posterposter.org „Monday Poster”. Zakwalifikował się również do 6th World Biennal of Student Poster 2014 w Serbii z plakatem „Manipulation” (2014), do V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego (seria wystaw 2014-2015) z plakatem „Socjotechnika”, do International Poster Festival w Turcji (2015) z plakatem „Relay – organ donation” oraz do serii wystaw międzynarodowych „Poster for tomorrow. Right to healthcare” z plakatem „The queue” (2014-2016) – plakat ten wystawiono w kilku krajach europejskich, a także w USA, Meksyku, Maroku, Ghanie, Iranie i Pakistanie. Wystawę indywidualną jego plakatów zaprezentowano w Uniwersytecie im. Dragomanowa w Kijowie na Ukrainie (2016). Odbyły się również wystawy indywidualne jego plakatów wspólnie z opiekunem artystycznym profesorem Aleksandrem Ostrowskim. Podczas wystawy zbiorowej polskich ilustratorów książek dla dzieci i młodzieży w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (2016) zaprezentował serię ilustracji „Famy i kronopia”. Jego zainteresowania i pasje to książki i góry.