Rejestry pamięci — Hanna Grzonka-Karwacka i Katarzyna Pyka

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Rejestry pamięci” 15 lutego 2018 r. o godz. 17.00 w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia przy ul. 3 Maja 6.

Autorki interesuje przede wszystkim ślad pamięciowy — engram, który pomimo tego że niejednokrotnie powstał w dzieciństwie, nie przeminął, nie uległ degradacji i nie poddał się zniekształceniom. Mapowanie Katarzyny Pyki to cykl prac zrealizowanych w szkle opowiadający o śladach, miejscach i wydarzeniach bliskich autorce. Inspiracja badaniami, mapami czy dokumentowaniem wydarzeń, utrwalona została w niewielkich rozmiarów obiektach szklanych. Jest to rodzaj pamięci i zapisywania tego co istotne, a zarazem jest to rodzaj próby zrozumienia, tego co nam zostało przeznaczone.

Cykl prac Hanny Grzonki- Karwackiej zatytułowany „Animalia” odwołuje się do pamięci autobiograficznej, a jej ślady to obrazy osobistej relacji ze zwierzętami, z przeszłością.

Katarzyna Pyka ukończyła studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, realizując dyplom z grafiki artystycznej. W roku 2002 r ukończyła również studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu realizując pracę dyplomową z zakresu witrażu. Od tego czasu pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta, w Zakładzie Rysunku Instytutu Sztuki, gdzie prowadzi pracownię rysunku i witrażu. Zajmuje się grafiką, rysunkiem oraz szkłem. Swoje prace prezentowała na dwudziestu indywidualnych wystawach oraz na około stu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Hanna Grzonka-Karwacka w 1999r. ukończyła studia na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2005 roku zatrudniona w Instytucie Sztuki, obecnie na stanowisku adiunkta, gdzie prowadzi pracownię rysunku. W swojej pracy twórczej zajmuje się grafiką, rysunkiem oraz animacją. Swoje prace prezentowała na trzynastu wystawach indywidualnych oraz ponad sześćdziesięciu zbiorowych w kraju i zagranicą.