Pedagodzy i studenci Instytutu Muzyki na estradach świata

Muzyczne lato Chóru Uniwersytetu Śląskiego HARMONIA pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek.

Rozpoczęło się w czerwcu „XXI Uroczystym koncertem akademickim z okazji Święta Uniwersytetu Śląskiego” (dr Karol Pyka - Cantico delle Creature do słów „Pieśni Słonecznej” Franciszka z Asyżu, Akademia Muzyczna w Katowicach) oraz koncertem muzyki filmowej  w ramach „Letniej Akademii Gier” na cieszyńskim Rynku, wspólnie z Reprezentacyjną Orkiestrą Straży Granicznej pod kierunkiem Leszka Mieczkowskiego.

Na początku lipca „Harmonia” koncertowała na Słowacji w ramach „Medzinárodného Festivalu Mládežníckych Orchestrov a Zborov Šengenský Poludní” w Koszycach. Poza licznymi koncertami a cappella, Harmonia wykonała również kompozycję La petite messe solennelle - G. Rossiniego skomponowaną na kwartet solistów, chór, dwa fortepiany i fisharmonię.

W drugiej połowie lipca „Harmonia” wyjechała na trasę koncertową na Filipiny. 20-23 lipca uczestniczyła w prestiżowym konkursie chóralnym „Andrea Ofilada Veneracion International Choral Festival” w Manilii na Filipinach. Chór Uniwersytetu Śląskiego był jedynym chórem z Europy zakwalifikowanym do udziału w konkursie. Pozostałe, to chóry azjatyckie - z Singapuru, Indonezji, Filipin... czyli najlepsze zespoły chóralne na świecie.

Rywalizacja przebiegała na bardzo wysokim poziomie światowej chóralistyki. Jury (z Wenezueli, Australii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Filipin) niezwykle skrupulatnie oceniło prezentacje konkursowe - I miejsce Indonezja, II miejsce Filipiny, III miejsce Polska - CHÓR UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO „HARMONIA” w CIESZYNIE pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek.

Poza występami konkursowymi „Harmonia” prezentowała polską i słowiańską muzykę chóralną na koncertach w kilku miastach Filipin. Podczas występów „Harmonię” podziwiało kilka tysięcy widzów. Filipińskim organizatorem tournée artystycznego Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Cieszynie oraz Chóru Kameralnego „Ad libitum” był University Philippinnes Manila Chorale i dyrygent Eman de Leon. Zespół ten gościliśmy w Cieszynie w 2015 roku podczas Kręgów Sztuki. Koncerty UP Manila Chorale cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. W 2018 Chór UP Manila Chorale ponownie odwiedzi Polskę.

Już zapraszamy na koncerty.

Podczas letnich miesięcy wakacyjnych Chór Uniwersytetu Śląskiego koncertuje również z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej pod dyrekcją Ks. Przemysława Pasternaka. W lipcu odbyły się koncerty w Szerzynach i Tarnowie. 20 sierpnia zapraszamy do Żywca, do Amfiteatru „Pod Grójcem” gdzie Harmonia wystąpi z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej, Urszulą z zespołem, a także solistami młodego pokolenia: Kubą Jurzykiem, Patrykiem Stępniakiem, Zofią Nowakowską, Michałem Gaszem.

We thank with all our hearts to all great singers from Up Manila Chorale, to Maestro Eman de Leon for the invitation, wonderful stay, your hospitality and the concerts. The most beautiful time of friendship and the most wonderful people.

Thank to all of those who took us so well in the Philippines.

• UP Manila Chorale,
  • Cultural Center of the Philippines,
  • Tambayan Capsule Hostel & Tambayan Gastrobar,
  • Science City of Muñoz,
  • Bocaue River Town Wonders,
  • 3rd Andrea O. Veneracion International Choral Festival.

See you in Poland!

Dziękujemy także wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować i zrealizować nasz wyjazd tutaj na miejscu w Polsce.

• JM Rektor UŚ Prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk,
  • Centrum Obsługi Studenta UŚ z szefową Justyną Szostek-Aksamit,
  • Dział Współpracy z Zagranicą UŚ - Elżbieta Binduchowska,
  • Burmistrz Miasta Cieszyn Ryszard Macura i Rada Miasta Cieszyn,
  • wszyscy wspierający nas na Polak Potrafi.pl,
  • Biuro Podróży Promapoltravel - Pan Henryk Juchnik,
  • Hanna Gawlas - ekspresowa grafika płyty i folderów.