Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Uroczysty Koncert w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki

Studenci Instytutu Muzyki postanowili pozostawić swój muzyczny ślad, składając jednocześnie hołd najznamienitszym polskim kompozytorom, w ogromie realizowanych w całej Polsce uroczystości związanych z uczczeniem 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszą część koncertu wypełniły dzieła fortepianowe F. Chopina, pieśni St. Moniuszki i I.J. Paderewskiego, a także - zaprezentowane w pięknej odsłonie kameralnej - kompozycje I.F. Dobrzyńskiego i A. Panufnika. Natomiast w drugiej części studenci przedstawili program muzyczny zatytułowany „Nim wstanie dzień”. Ciekawe interpretacje, nowe intrygujące aranżacje nie tylko skłoniły zgromadzonych na koncercie słuchaczy do refleksji nad przeszłością i teraźniejszością, ale przede wszystkim pozwoliły utwierdzić się w przekonaniu - po raz kolejny, zresztą - że w myśl słów Józefa Reissa „Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska”, że jej wartość i znaczenie są nieprzemijające, że stanowi ona drogocenną część kultury polskiej, europejskiej i światowej.

Studentów do koncertu przygotowali:

dr hab. Urszula Mizia, dr hab. Sabina Olbrich-Szafraniec,

dr hab. Aldona Ślusarz, dr hab. prof UŚ Hubert Miśka,

dr Grzegorz Niemczuk, mgr Janusz Piecha.

Koncert prowadziła i pięknym słowem pomalowała

Grażyna Durlow