Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej

Charakterystyka kierunku

Studentem kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej może zostać osoba, która posiada umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną na poziomie szkoły muzycznej co najmniej pierwszego stopnia, nie musi natomiast posiadać dyplomu jej ukończenia. Program kształcenia realizowany na kierunku obejmuje moduły kierunkowe, specjalnościowe, a także pedagogiczne, dające pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela.

W ramach wielu zajęć praktycznych realizowane są m.in.: gra na fortepianie, gra na wybranym instrumencie (akordeon, altówka, flet, gitara, klarnet, kontrabas, organy, perkusja, skrzypce, saksofon, trąbka, wiolonczela), dyrygowanie, emisja głosu, zespoły wokalne i instrumentalne, chór, rytmika, kompozycja, aranżacja i inne. Uzupełnieniem programu kształcenia są zajęcia poszerzające ogólną wiedzę humanistyczną oraz języki obce.

Program uwzględnia również atrakcyjne specjalności, które stanowią odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku muzycznego. Na studiach I stopnia można będzie wybrać jedną ze specjalności: Rytmika w edukacji dziecka, Zespoły instrumentalno-wokalne w muzyce popularnej (od trzeciego semestru studiów) oraz na studiach II stopnia – jeden z modułów specjalizacyjnych: Terapia muzyczna w działaniach pedagogicznych, Prowadzenie zespołów muzycznych, Muzyka rozrywkowa, Muzyka liturgiczna, Muzyka komputerowa, Pedagogika instrumentalna z kameralistyką (od pierwszego semestru studiów).

W Instytucie Muzyki, który prowadzi kierunek, działają regularnie koncertujące zespoły reprezentacyjne: Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Orkiestra Dęta Uniwersytetu Śląskiego, zespoły kameralne, zespoły muzyki rozrywkowej, a także prowadzące aktywną działalność koła naukowe.

Perspektywy zawodowe

• edukacja muzyczna w placówkach szkolnych oraz pozaszkolnych,
  • animacja muzyczna w różnego typu instytucjach oświatowych i kulturalnych,
  • organizacja i obsługa festiwali i innych imprez muzycznych,
  • prowadzenie zespołów muzycznych,
  • prowadzenie różnego rodzaju działalności artystycznej,
  • praca w placówkach specjalistycznych realizujących zajęcia w zakresie terapii muzycznej,
  • prowadzenie zajęć rytmicznych w różnego typu placówkach oświatowych.

Oferta dydaktyczna 2017/2018

Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej (stacjonarne I stopnia)

Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej (niestacjonarne I stopnia)

Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej (stacjonarne II stopnia)