Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych

Studia stacjonarne, I stopnia (licencjackie) 3-letnie oraz II stopnia (uzupełniające magisterskie) 2-letnie. Profil ogólnoakademicki.

Studia w zakresie Edukacji Artystycznejstanowią ciekawą ofertę dla wszystkich zainteresowanych wszechstronnym rozwojem artystycznym. Nowy — wprowadzony od roku akademickiego 2017/2018 — program kształcenia pozwala stworzyć własną zindywidualizowaną ścieżkę kształcenia podczas studiów. Uwzględniając różnorodne zainteresowania studentów i kandydatów studia oferują kształcenie w ramach dwóch specjalności — sztuki piękne i sztuki użytkowe.  Pierwszy stopień studiów umożliwia swobodny rozwój osobowości studenta; wszechstronny program kształcenia ogólnoplastycznego w ramach rzeźby, malarstwa, rysunku i fotografii oraz możliwość poznania takich dyscyplin sztuki jak grafika użytkowa, szkło artystyczne oraz ceramika. Ponadto studia uzupełniają przedmioty związane z nowoczesnymi koncepcjami edukowania sztuki: działania artystyczne w przestrzeniach społecznych oraz zadania plastyczne w edukacji.

Na stopniu drugim studenci uzyskują pełne kwalifikacje nauczycielskie oraz doskonalą swoje umiejętności w ramach wybranej specjalności i preferowanego warsztatu. Duży nacisk kładziony jest na rozwijanie umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów artystycznych oraz pracę w zespole. W ramach studiów można w stopniu zaawansowanym opanować metody prezentacji twórczości poprzez Internet i inne media.

perspektywy zawodowe:

1. przygotowanie do działalności artysty plastyka oraz edukatora sztuki;

2. przygotowania do podjęcia szkolnej i pozaszkolnej działalności edukacyjnej, pracy w galeriach, muzeach, instytucjach kultury;

3. przygotowanie do zawodu nauczyciela plastyki (po studiach II stopnia);

4. przygotowanie do prowadzenia działalności twórczej, uprawiania tzw. wolnego zawodu — artysty w ramach sztuk pięknych i sztuk użytkowych;

5. przygotowanie do samodzielnego prowadzenia pracowni sztuk użytkowych (ceramika, szkło artystyczne-witraż, tkanina, grafika użytkowa) lub pracy w firmach o profilu artystycznym i rękodzielniczym;

6. studia zapewniają wszechstronne wykształcenie artysty-humanisty zdolnego do podejmowania wyzwań współczesnego rynku pracy oraz przygotowują do podjęcia studiów III stopnia (doktorat).

W ramach kierunku na studiach I stopnia, po pierwszym roku studiów wybiera się specjalność: Sztuki Piękne lub Sztuki Użytkowe. Te same specjalności można kontynuować na studiach II stopnia

Sztuki Piękne — w ramach specjalności student rozwija swoje zainteresowania twórcze w zakresie malarstwa, rzeźby i fotografii artystycznej. W jednej z wybranych pracowni realizowany jest artystyczny dyplom licencjacki. Na II stopniu można wybrać pracownię malarstwa, rzeźby, sztuki video oraz rysunku mediów. Wykształcenie specjalnościowe uzupełniane jest o zagadnienia nietradycyjnych metod kreacji artystycznej np.: performance czy happening.  Absolwent otrzymuje tytuł magistra sztuki.

Sztuki Użytkowe — w ramach specjalności student rozwija swoje zainteresowania twórcze i projektowe w zakresie ceramiki, szkła artystycznego i witrażu oraz grafiki użytkowej. W jednej z wybranych pracowni realizowany jest artystyczny dyplom licencjacki. Na II stopniu można wybrać pracownię ceramiki, szkła artystycznego, fotografii użytkowej oraz działań unikatowych (m.in. tkanina). Wykształcenie specjalnościowe uzupełniane jest o zagadnienia technik zdobniczych. Absolwent otrzymuje tytuł magistra sztuki.