DZIEŃ OTWARTY w Instytucie Muzyki | środa, 15 marca 2017

MOC TRADYCJI
MOC ŚPIEWU

• 10:30 | Sala Konferencyjna

Wydarzenie zainauguruje Prorektor ds. Kształcenia i Studentów dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek.

• 11:00 | Sala Kameralna

Zapraszamy wszystkich gości Instytutu Muzyki na spotkanie z prof. zw. Aleksandrem Lasoniem, połączone z prezentacją jego kompozycji. Rozmowie towarzyszyć będą także improwizacje na zadany przez publiczność temat. Można będzie zaśpiewać, zagrać melodię, którą improwizujący rozwinie w dzieło muzyczne lub nawet włączyć się i improwizować wspólnie z dr. hab. Tomaszem Orlowem.

• 12:00 | Sala Konferencyjna

Program przygotowany przez studentów i opiekunów artystycznych specjalności: Rozrywka i Dźwięk w grach. Usłyszymy Orkiestrę Mobilną  mobileorc, która powstała w toku zajęć na specjalności Dźwięk w grach, pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Gawlasa. Celem działalności zespołu jest poznawanie wielu aspektów komputerowego tworzenia muzyki w niestandardowy sposób. Studenci są autorami i współautorami sprzętu elektroakustycznego, oprogramowania oraz kompozycji muzycznych. Podczas koncertu będą pełnić rolę wykonawców wykorzystując, jako instrumenty, urządzenia mobilne - telefony, tablety i laptopy.

W programie:

-  Etiuda - Hommage a Karlheinz Stockhausen,

-  Uaeiou.

Podczas tej części Dnia otwartego nastąpi uroczyste podpisanie Umów Dydaktyczno-naukowych, którego dokonają zaproszeni Dyrektorzy Szkół Województwa Śląskiego oraz Prorektor ds. Kształcenia i Studentów dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek.

Program rozrywkowy zespołu wokalno-instrumentalnego pracującego pod kierunkiem dr. Marcina Hałata:

-  Melody Gardot - Your heart is as black as night, Paul Desmond - Take five,

-  Chaka Khan - Ain't Nobody, Amy Winehouse - You know I'm no good,

-  Jovano, Jovanke - ludowa pieśń macedońska.

• Marlena Zając, Elżbieta Kożuchowska, Aleksandra Jach - vocal,
  • dr Karol Pyka - piano,
  • Tomasz Wrzecionko - bass,
  • Tobiasz Itner - drums,
  • Eduardo Bortolotti - jazz violin.

Program dopełnią prace dźwiękowe stworzone do form wizualnych zrealizowanych na  specjalności Dźwięk w grach pod kierunkiem dr. hab. Jacka Hameli, dr. hab. Krzysztofa Gawlasa, mgr. Przemysława Shellera oraz mgr inż. Pauliny Bielesz:

• Agnieszka Wlazły, Adrian Kopacz, Tobiasz Itner, Karolina Jachna - Roar - Global Game Jam 2016,
  • Karolina Jachna - Unravel2,
  • Agnieszka Rumińska - Czarny kapturek,
  • Łukasz Szostek - udźwiękowienie fragmentu filmu Gabinet doktora Caligari Roberta Wiene.
  • 14:00 | Sala im. J. Sztwiertni nr 107 Budynek D

Międzywydziałowy Zespół Folkowy FolkUŚ oraz muzycy-wykładowcy Instytutu Muzyki:

• mgr Marcin Żupański (klarnet basowy, saksofony, elektronika)
  • mgr Wojciech Golec (akordeon, elektronika).

W wykonaniu FolkUŚ-a, przygotowanego przez dr Magdę Szyndler, usłyszymy oryginalne beskidzkie melodie, które następnie zostaną autorsko opracowane. Materiałem wyjściowym do przetworzeń stanie się obok muzyki beskidzkiej także muzyka etniczna całego łuku Karpat, zamieszkiwanych przez różne narodowości. Autorskie stylizacje mieścić się będą w szeroko rozumianym nurcie muzycznym World Music.

• 15:00 | Foyer przed Salą Kameralną

Po chwilach spędzonych z muzyką folk i etno zapraszamy na warsztaty wokalne z laureatem niezliczonej ilości konkursów chóralnych - Uniwersyteckim Chórem "Harmonia". Celem będzie wykorzystanie akustyki przestrzeni korytarzowych Budynku Głównego do wzmocnienia głosów ludzkich. Warsztaty poprowadzi kierownik artystyczny i dyrygentka "Harmonii" dr hab. prof. UŚ Izabella Zielecka-Panek.

• 16:00 | Sala Konferencyjna

Dzień otwarty IM zakończy planowane w godz.16:00-17:00 jam session. Zapraszamy wszystkich Gości oraz studentów i wykładowców Instytutu Muzyki.