BIEGUNY – na początku był rysunek.

Wystawa w Galerii „Na Piętrze" w Toruniu.

Bieguny – na początku był rysunek to wspólny projekt zrealizowany przez artystów, tworzących Zakład Rysunku w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jego uczestnicy jak i zaproszeni przez nich goście z innych ośrodków w kraju, stworzą w Galerii ZPAP w Toruniu wystawę wielobiegunowego pola interdyscyplinarnych doświadczeń idei i praktyki artystycznej związanej z rysunkiem, grafiką, fotografią i witrażem. Poligonium interdyscyplinarności Biegunów stworzą 24 prace 13. Autorów. Prof. Krzysztof Kula - kurator projektu, zaproponował szóstce „cieszynian” kooptację do ich prac twórczości „biegunowej” wybranych przez nich artystów. Kolektyw wystawy tworzą w sumie: Grzegorz Banaszkiewicz, Iwona Demko, Marek Głowacki, Hanna Grzonka-Karwacka, Agnieszka Jaworska, Tomasz Jędrzejko, Anna Kowalczyk-Klus, Krzysztof Kula, Małgorzata Łuczyna, Libor Novotný, Paulina Poczęta, Katarzyna Pyka i Tomasz Tobolewski. Pośród dzieł tworzących treść i interdyscyplinarną formę wystawy, tytułami swymi zwracają uwagę następujące prace: Tylko Ciebie kocham i nie boję się więzienia, Czego nie narysowałeś tego nie widziałeś, Osobiste strategie matrycowe, Podniesienie Ignis oraz Sen o potędze Grafiki Polskiej. Można przypuszczać, że prace te przyciągną na wystawę liczne rzesze studentów o poetyckiej, poznawczej i ambicjonalnej duszy (z toruńskiego Rysunku oraz Grafiki z UMK) i będą analizowane z pozycji „biegunowości” i interdyscyplinaryzmu.