ALBERT BAND oraz studenci Instytutu Muzyki | warsztaty muzyczne i koncert

23 stycznia 2017 roku w murach Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie będziemy gościć Zespół instrumentalny ALBERT BAND - niezwykle wrażliwych ludzi, których łączy zarówno niepełnosprawność, jak i miłość do muzykowania.

To jedyna w Polsce orkiestra składająca się z ludzi niepełnosprawnych, grających w towarzystwie swoich terapeutów. Zespół istnieje od 2003 r., składa się z sekcji instrumentalnej i rytmicznej. W jego skład wchodzą uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Trzebini, Libiążu i Chrzanowie, którzy wraz z opiekunami tworzą 40 osobową orkiestrę.

W Zespole grają instrumenty klawiszowe, perkusja, akordeon, dzwonki chromatyczne, sekcja rytmiczna z instrumentami perkusyjnymi. Skład instrumentalny zespołu został wzbogacony o instrumenty etniczne. W 2005 r. zorganizowano dla członków zespołu i opiekunów wyjazd szkoleniowy do Holandii. ALBERT BAND zagrał wtedy kilka koncertów w różnych ośrodkach dla osób niepełnosprawnych oraz jeden wielki koncert w Teatrze w Helmond. Nawiązano przyjacielskie kontakty z zespołem The Rimboband, który był pierwowzorem dla powstania orkiestry ALBERT BAND. Wrażenia i doświadczenia zdobyte podczas tego wyjazdu stały się ogromną siłą napędową dla niepełnosprawnych muzyków, do działania w kolejnych miesiącach i latach. ALBERT BAND koncertuje kilka razy w roku i są to zazwyczaj duże uroczystości. W 2011 r. zespół wydał swoja pierwszą płytę.

23 stycznia 2017 r. w Sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przy ulicy Bielskiej 62, w godzinach - 10:30 do 12:30 odbędą się warsztaty muzyczne, podczas których studenci drugiego roku studiów uzupełniających na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, wcielą się w nieznane im dotychczas role. Zadania terapeutów przejmą studenci, a zadania studentów, być może, sami niepełnosprawni muzycy… Jedno możemy zagwarantować – nietuzinkowe wrażenia i ogrom doświadczeń. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa łącząca dwa różne, ale jakże przenikające się światy.

Zwieńczeniem całego wysiłku warsztatowego będzie wspólny koncert, podczas którego zaprezentują się Państwu studenci Instytutu Muzyki w Cieszynie oraz orkiestra ALBERT BAND.

Zapraszamy po zastrzyk dobrej i potrzebnej w dzisiejszych czasach energii.

• Godz. 10:30-12:30   >>>WARSZTATY  MUZYCZNE<<<
  • Godz. 14:00           >>>KONCERT  NOWOROCZNY<<<

Poniedziałek, 23 stycznia 2017, Uniwersytet Śląski w Cieszynie, ul. Bielska 62, Sala konferencyjna.

ALBERT BAND i studenci INSTYTUTU MUZYKI